Ha négyütemű KTM-ed van, a kézikönyvedben szinte biztosan SAE 10W-50 áll. Nem márka — viszkozitási osztály. És pontosan ez a lényeg: az olajat te választod, amíg az osztályt és a szabványokat teljesíti. A Maxima Pro Plus+ 10W-50 teljesen szintetikus, észterrel dúsított négyütemű olaj, amely ezt teljesíti és túl is szárnyalja — Amerikában, ahonnan származik, a KTM, Husqvarna és GasGas paddockokban teljesen megszokott név.
Ebben a cikkben megtalálod, mit ír elő valójában a KTM, a valódi számokat a Maxima műszaki adatlapjáról (nem marketingmondatokat), a modellenkénti olajmennyiség-táblázatot, és világos választ arra, hogy kell-e eredeti olajat töltened.
Mit ír elő valójában a KTM — viszkozitást, nem márkát
Ez a leggyakoribb félreértés, amivel a szervizben találkozom. A KTM kézikönyvében és a gyártó hivatalos táblázatában konkrét viszkozitási előírás szerepel, mellette egy ajánlott termékkel. Az előírás kötelező, a kereskedelmi név nem — az egy szerződéses partner ajánlása.
| KTM modell | Előírt viszkozitás | Olajmennyiség | Pro Plus+ 10W-50? |
|---|---|---|---|
| 250 / 350 SX-F, XC-F | SAE 10W-50 | 1,0 l | igen — pontos osztály |
| 450 / 500 SX-F, XC-F, EXC-F | SAE 10W-50 | 1,2 l | igen — pontos osztály |
| 790 / 890 DUKE, ADVENTURE | SAE 10W-50 | 2,8 l | igen — pontos osztály |
| 690 ENDURO R, SMC R | SAE 15W-50 | 1,7 l | nem — 15W-50 kell |
| 390 DUKE, RC 390, 390 ADVENTURE | SAE 15W-50 | 1,7 l | nem — 15W-50 kell |
Forrás: a KTM hivatalos mennyiségi és előírási táblázata. A mennyiségek szűrőcserés normál olajcserére vonatkoznak és évjáratonként eltérnek — mindig ellenőrizd a saját kézikönyvedben, és töltés után nézd meg a szintet a kémlelőn.
Ugyanez vonatkozik a Husqvarnára és a GasGasra is. Ezek krossz- és enduromodelljei ugyanarra a technikára épülnek, mint a KTM, és ugyanaz a 10W-50-es előírásuk — tehát minden, ami ebben a cikkben áll, az FC, FE, TC, EC és MC négyütemű modellekre is érvényes.
Mi van a flakonban — a Pro Plus+ 10W-50 marketing nélkül
A Maxima Racing Oils 1979-ben alapított kaliforniai márka, amely egész életében motorsport-kenőanyagokat gyárt. A Pro Plus+ a zászlóshajó négyütemű sorozata, amelyet a gyártó 100 %-ban szintetikus, észterrel dúsított olajként ír le minden lég- és vízhűtéses négyütemű motorhoz — versenyzéshez és mindennapi használatra egyaránt.
Hogy ebből mi állja meg a helyét, azt a műszaki adatlap számai mutatják meg. Ezek a teljes Pro Plus+ sorozat hivatalos értékei — a 10W-50 oszlop a tiéd:
| Jellemző | 10W-30 | 10W-40 | 10W-50 | 20W-50 |
|---|---|---|---|---|
| Viszkozitás @ 40 °C (cSt) | 65,6 | 89,3 | 127,9 | 133,4 |
| Viszkozitás @ 100 °C (cSt) | 10,8 | 14,2 | 18,5 | 18,6 |
| Viszkozitási index | 156 | 165 | 163 | 157 |
| Lobbanáspont (°C) | 205 | 207 | 222 | 218 |
| Dermedéspont (°C) | −42 | −36 | −42 | −36 |
| Sűrűség @ 15 °C (g/ml) | 0,866 | 0,866 | 0,856 | 0,861 |
Forrás: Maxima Pro Plus+ műszaki adatlap (ASTM D445, D2270, D92, D97, D4052).
Mit jelentenek ezek a számok a motorban
- 18,5 cSt 100 °C-on — ez az olajfilm vastagsága akkor, amikor számít: üzemi hőmérsékleten, teljes gázon. Ezért ír elő a KTM ötvenest és nem negyvenest a magas fordulatú négyütemű motorokhoz.
- 163-as viszkozitási index — a magas érték azt jelenti, hogy az olaj kevésbé hígul a hőtől. Egy krosszmotor forró homokban lényegesen melegebben járatja az olajat, és a 163-as index azt mondja, hogy a film akkor is ott lesz, amikor kell.
- 222 °C-os lobbanáspont — a legmagasabb a teljes Pro Plus+ sorozatban. A gyakorlatban alacsonyabb párolgást jelent: kevesebb olaj vész el, és kevésbé sűrűsödik be az elpárolgott könnyű frakcióktól.
- −42 °C-os dermedéspont — a téli hidegindítás nem gond, még egy éjszaka kint álló endurónak sem.
- Észter az alapban — az észteres olajok polárisan tapadnak a fémhez, így a film a falakon marad a motor leállítása után is. Az indítás utáni első másodpercek koptatják a legjobban a motort.
Nedves kuplung: a JASO MA2 nem fölösleges matrica
A nedves kuplungos motorkerékpárban egy olajkör szolgálja ki a motort, a váltót és a kuplunglamellákat. Az autóolajokban gyakran van súrlódáscsökkentő adalék az üzemanyag-takarékosság kedvéért — és pont azt okozza, amitől tartasz: a kuplung megcsúszását teljes gázon.
A JASO MA2 az a szabvány, amely az olaj súrlódási tulajdonságait közvetlenül a lamellákon vizsgálja. A Pro Plus+ a gyártó szerint túlteljesíti, ahogy az API SN PLUS előírást is — azt az amerikai szabványt, amely az alacsony fordulatú öngyulladás (LSPI) elleni védelmet és a motor tisztaságát is kezeli.
A gyakorlatban ez határozott, ismételhető kuplungfogást jelent akkor is, ha a motor húsz perc mély homok után forró. És a másik, amit motorbontáskor látok: az aktív felületi kémiájú olaj belülről tisztán tartja a motort — erről bővebben a Miért Maximát töltök a motorokba cikkben írok.
Mit jelent az „OEM approved" a címkén
A Pro Plus+ csomagolásán megtalálod azoknak a motorkerékpár-gyártóknak a listáját, amelyekhez az olaj készült: Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki, KTM, Husqvarna, BMW és Triumph. Jól olvasd: ez arról szól, hogy az olaj teljesíti azokat az előírásokat, amelyeket ezek a márkák egy négyütemű motorkerékpár-olajtól elvárnak (viszkozitási osztály, JASO MA/MA2, API) — nem arról, hogy a márkaszerviz az eredeti helyett ezt írná be a szervizkönyvedbe.
És pontosan erről van szó: a garancia lejárta után az számít, hogy az olaj teljesíti-e az előírást. Onnantól minőség alapján választasz, nem aszerint, hogy kinek kivel van szerződése.
Milyen gyakran cseréljünk olajat a KTM-ben
Az intervallum a modell szervizkönyvében van, és krossznál meg országúton nagyságrendekkel tér el. Néhány szabály, ami mindig igaz:
- Krossz és enduro: motorórát számolj, ne kilométert. Egy egyliteres olajtöltetű, 12 000-es fordulat fölött járó versenymotor összehasonlíthatatlanul jobban terheli az olajat, mint egy országúti gép.
- Az olajszűrőt az olajjal cseréld, ne minden másodikkal. A KTM-ben két szűrőszita is van a szűrő mellett — cserénél mindet ellenőrizd.
- Új dugattyú vagy felújítás után hozd előre az első cserét. Magára a bejáratásra való a Maxima Break In — bővebben az Új dugattyú és motor bejáratása cikkben.
- Verseny = friss olaj. A néhány tízeurós olaj a legolcsóbb biztosítás egy olyan motorra, amelynek a felújítása ennek a százszorosa.
Melyik kiszerelést vedd
A Pro Plus+ 10W-50 három kiszerelésben van raktáron — aszerint válassz, hány motort szervizelsz:
| Kiszerelés | Kinek | Mire elég |
|---|---|---|
| 1 liter | egy motor, egy csere | 250/350 SX-F (1,0 l) |
| 3,8 liter | egy egész szezon vagy két motor | 3 csere egy 450/500-ashoz (1,2 l) |
| 60 liter | szerviz, csapat, klub | ~50 csere |
Egy 790/890 Duke vagy Adventure 2,8 litert vesz fel — oda rögtön a 3,8 l-es kiszerelés éri meg, a maradék marad utántöltésre.
Pro Plus+ kontra az eredeti olaj — hogyan hasonlítsd össze tisztességesen
Nem fogom leszólni azt az olajat, amit a kereskedő ajánlott — jó termék, és megvan a helye. Csak azt mondom el, hogyan hasonlíts össze két olajat becsületesen, hogy magad tudj dönteni:
- Viszkozitási osztály — egyeznie kell a kézikönyvvel. 10W-50 a 10W-50-hez.
- Szabványok — nedves kuplungnál a JASO MA2 kötelező, az API SN PLUS a mai tisztasági és védelmi mérce.
- Viszkozitás 100 °C-on és viszkozitási index — minél magasabb az index, annál stabilabb a film a hőmérsékletek között.
- Lobbanáspont — a magasabb érték kisebb párolgást és kevesebb utántöltést jelent.
- Alapolaj — a teljesen szintetikus észteres olaj más liga, mint a félszintetikus, még ha azonos is az osztály a címkén.
A Pro Plus+ összes ilyen száma fent van a táblázatban. Vesd össze bármi más adatlapjával, és a számok alapján dönts, ne a reklám alapján.
Mi tartozik még az olajcseréhez
Ha már a motor az állványon van, érdemes rendesen megcsinálni a szervizt:
- Olajszűrő és szűrőszitak — KTM-nél kötelező, nézd át őket fémszemcsékre.
- Levegőszűrő — a leghenger-olcsóbb biztosítás. Szivacsszűrőkhöz Air Filter Cleaner és FFT olaj, vagy rögtön a szűrőszerviz-csomag.
- Lánc — tisztítsd és kend meg, amíg a motor szét van szedve. Krosszhoz a Clean-Up + Chain Guard + SC1 csomag, országútra a Chain Wax-os változat.
- Hűtőfolyadék — Coolanol vagy Cool-Aide, ha két szezonnál régebben cserélted.
Gyakori kérdések
Milyen olajat ír elő a KTM a négyütemű motorjaihoz?
A 250/350/450/500 SX-F, XC-F és EXC-F modellekhez, valamint a 790-es és 890-es szériához SAE 10W-50 (kemény igénybevételnél a kézikönyv a 10W-60-at is megengedi). A 390-es és 690-es szériák előírása SAE 15W-50. Márka nincs előírva — az osztály és a szabványok döntenek.
Alkalmas a Maxima Pro Plus+ 10W-50 KTM-be?
Igen. Teljesen szintetikus észteres négyütemű olaj SAE 10W-50 osztályban, amely a gyártó szerint túlteljesíti az API SN PLUS és JASO MA2 előírásokat — pontosan azt, amit a KTM elvár.
Elveszítem a garanciát eredeti olaj nélkül?
Garancia alatt tartsd magad a szervizkönyvhöz és a márkaszervizhez — ez a szerviz dokumentálásáról szól. Utána te választasz, és az előírás teljesítése számít.
Mennyi olaj megy egy KTM 350 SX-F-be?
A KTM hivatalos táblázata szerint 1,0 l a 250-es és 350-es SX-F/XC-F, és 1,2 l a 450-es és 500-as modellekhez. A régebbi évjáratok 1,10–1,20 l-t adnak meg. Mindig ellenőrizd az évjáratot és a szintet a kémlelőn.
Mi a különbség a 10W-50 és a 10W-40 között?
Üzemi hőmérsékleten az ötvenes sűrűbb — 18,5 cSt a 14,2 cSt-vel szemben 100 °C-on. A vastagabb film nagyobb terhelést bír, ami pontosan a magas fordulatú négyütemű motorok esete. Hidegen a kettő azonos (10W osztály).
Használhatom a Pro Plus+ 10W-50-et KTM-en kívül más márkához?
Igen, minden 10W-50 előírású, nedves kuplungos négyütemű motorhoz — Husqvarna, GasGas, Yamaha, Honda, Kawasaki, Suzuki, és az ilyen előírású országúti gépekhez. Mindig a kézikönyv száma dönt.
Hol vehetsz Maxima Pro Plus+ 10W-50-et
A Pro Plus+ 10W-50 1 L, 3,8 L és 60 L kiszerelésben raktáron van, és egész Szlovákiába szállítjuk. Mi szerviz vagyunk, nem csak bolt — ezeket az olajokat valóban a saját állványunkon álló motorokba töltjük, így ha nem vagy biztos benne, mi kell a motorodnak, írj nekünk és tanácsot adunk.
Nézd meg a Pro Plus+ 10W-50 terméket, a teljes Maxima kínálatot, vagy olvasd el a teljes Maxima márkakalauzt.


